Round Eight: The Teams

January 10, 2014 No Comments

IMG_0085

Happy New Year to all of Elwood’s players and supporters!

It’s the first game for 2014 and we now head into the final four games of the season.

A massive congratulations to our Under 16s star and youngest of the Harris boys, Lachy, who will be making his Longmuir debut this round, joining brothers Nathan and Matty in the Firsts. Congratulations, mate!

The Sixths and Sevenths are not playing this week and will play a One-Dayer next week. We will announce the teams for these sides next week.

And congratulations to Jamie Jordan who will be making his club debut in our 5th XI this round!

Good luck boys!

Here are the Round Eight teams…

1st XI (4th) vs Bentleigh Uniting (2nd) at Centenary Park [Melway 78 A3]:
Umpires: Steve Bott & Matt Jamieson

  1. N. Harris
  2. A. Bulow
  3. A. Howard
  4. M. Harris
  5. S. Murphy
  6. K. Dompietro
  7. A.J Chawla (c)
  8. L. Baillie (wk)
  9. Lachy Harris (Longmuir Debut)
  10. Mitch Clarke
  11. S. Hussein

2nd XI (10th) vs Bentleigh Uniting 2 (2nd) at Elwood:
Umpire: Denis McKeegan

  1. A. Green (c)
  2. J. Belkin
  3. S. McPhee
  4. G. Gilbert
  5. G. Kingi
  6. C. Kilgour
  7. L. Josey (wk)
  8. H. Persson
  9. M. Bayer
  10. J. Murphy
  11. J. Grigoriants

3rd XI (8th) vs Bentleigh Uniting 4 (10th) at Elwood:

  1. K. Wetdewich (c)
  2. R. Earls
  3. G. Phillips
  4. D. Robertson
  5. R. De Haan
  6. D. Szdylik (wk)
  7. S. Dagher (wk)
  8. M. Rosendorff
  9. S. Leach
  10. N. Pitkin
  11. G. Thwaites

4th XI (9th) vs Carnegie South 3 (12th) at Lord Reserve Oval No.3 [ Melway 68 G6]:

  1. T. Rourke
  2. N. Turner
  3. C. Wilcox
  4. P. Tsiampas
  5. I. Grundy (wk)
  6. R. Campbell
  7. L. Venn
  8. T. Balme
  9. L. Stanley
  10. J. Cougan
  11. D. May (c)

5th XI (10th) vs East Sandringham Boys Club 4 (3rd) at Peanut Farm Reserve [Melway 58 A11]:

  1. A. Parkinson/D. Wilsonson
  2. C. Williams
  3. J. Phillips
  4. Carey Lyon
  5. J. Norris (wk)
  6. J. Jordan (club debut)
  7. A. Fisher (c)
  8. J. Fisher
  9. L. Gachet
  10. M. Roberts
  11. T. King

*** PLAY ONE DAYER NEXT WEEK *** 6th XI (3rd) vs Aspendale 3 (7th) at Elsternwick Park Oval No.3 [Melway 67 E5]”:

TEAM TO BE ANNOUNCED NEXT WEEK

*** PLAY OND DAYER NEXT WEEK *** 7th XI (7th) vs Kingston Heath 5  (6th) at Saint Marks Primary School [Melway 88 E7]

TEAM TO BE ANNOUNCED NEXT WEEK

News

Sorry, the comment form is closed at this time.