Premium Sport Tours Round: Round 5: The Teams

November 27, 2015 No Comments

IMG_0085

Morning all Elwood players & supporters,

Round 5 kicks off tomorrow and most of the the club’s senior teams are in a strong position with just 2 games to go before the Christmas break.

Despite losing last week, the Ones and Twos will have something to prove after both losing against East Sandringham Boys Club, with the Ones taking on Mackie at home this round.

And a big congratulations to our much-loved senior coach, club champion and SECA player of the year Adam Howard, who plays his 50th game for the club this round! Well done Chow-Chow!

Good luck everyone!

Go Elwood.

1st XI (2nd) vs. Mackie 1 (7th) at Elwood:
Umpires: Anthony Cribbes & Michael Moss

  1. S. Clark (wk)
  2. R. Harris
  3. C. Ruwansiri
  4. A. Howard
  5. M. Young
  6. N. Harris (c)
  7.  M. Harris
  8. L. Harris
  9. R. De Haan
  10. D. Bulcock
  11. J. Murphy

2nd XI (5th) vs  Hampton Central 1 (4th) at Simpson Reserve (Fewster Rd, Hampton)
Umpire: Gary Horton

  1. C. Phillips
  2. A. Green (c)
  3. A. Cosmas
  4. S. Dagher
  5. K. Dompietro
  6. H. Persson
  7. L. Baillie (wk)
  8. M. Bayer
  9. S. Hussein
  10. J. Jordan
  11. T. Balme

3rd XI (12th) vs Moorabbin West 2  (11th) at Elwood:
Umpire: 

  1. R. Earls (c)
  2. P. Tsiampas
  3. D. Szydlik
  4. L. Josey (wk)
  5. K. Wetdewich
  6. H. Twigg
  7. N. Turner
  8. R. Campbell
  9. C. Wilcox
  10. N. Fernie
  11. G. Thwaites

4th XI (3rd) vs Omega 4 (12th) at Saint Marks Primary School (Dimar Crescent, Dingley):
Umpire: 

  1. S. Marcolin (wk)
  2. J. Phillips
  3. J. Norris
  4. M. Walker
  5. D. Wood
  6. M. McNaughton
  7. J. Schibli
  8. A. Fisher (c)
  9. J. Fisher
  10. L. Venn
  11. N. Pitkin

5th XI (7th) vs Victoria Cavalier Sports Club 2 (1st) at Peanut Farm:
Umpire: 

  1. E. Jones (wk)
  2. D. Wilsonsen
  3. A. Dillon (wk)
  4. O. Woods
  5. L. Stanley (c)
  6. J. Grollo
  7. L. Dillon
  8. Z. Lesier-Moore
  9. G. Phillips
  10. H. Emerson
  11. H. Marshall

6th XI (12th) vs Mackie 4 (11th) at Lagoon Reserve (Graham St, Port Melbourne)

  1. T. King (c)
  2. P. Reilly
  3. J. Twigg
  4. D. Robertson
  5. W. Latif
  6. A. Chambers
  7. A. Burney
  8. J. Weinbach
  9. J. Leftovic
  10. TBA
  11. TBA
  12. TBA

UNAVAILABLE

  1. S. Tee
  2. A. Tonkin
  3. M. Rosendorff
  4. O. Persson
  5. M. Clarke
  6. G. Kingi
  7. S. Murphy
  8. J. Greening
  9. Z. Leiser-Moore
  10. A. Parkinson
  11. D. Clothier
  12. P. Marcolin
  13. T. Rourke
  14. D. Robertson
  15. B. Picone
  16. J. Crocker
  17. G. Elliott
  18. C. Lyon
  19. D. May
  20. B. Troeth
  21. M. Wallace
  22. J. Caust
  23. C. McQuilin-Feehan
  24. C. Williams
  25. J. Spiropoulos
  26. C. Hicks
News

Sorry, the comment form is closed at this time.