Warning: substr() expects parameter 1 to be string, array given in /home/elwood/public_html/wp-content/plugins/youtube-embed/includes/add-scripts.php on line 250

Village Belle Round: Round 9: The Teams

January 22, 2016 No Comments

IMG_0085

Morning all Elwood players & supporters,

Tomorrow starts Round 9 and, thanks to a bit of luck with results going our way, the Ones, Threes, Fours and Fives are all still in with a shot for finals.

Thanks for everyone’s hard work and commitment this week at training. That is now the standard for the remainder of the year and hopefully sets us up for an excellent round of cricket.

And thanks to the Village Belle for hosting selection dinner last night and for all our players who turned out to support one of our major sponsors.

And he didn’t get on the park last week due to a late illness, but congratulations to a young Elwood superstar in Howie Persson who plays his 50th game this week. Well done mate!

Good luck to everyone tomorrow.

And we’ll see you all again on Sunday for Six-A-Side (full details below).

Go Elwood.

1st XI (6th) vs. Washington Park 1 (1st) at Elwood:
Umpires: Noel Pullen & Harry Stamos

  1. C. Phillips
  2. R. Harris
  3. A. Howard
  4. M. Young
  5. N. Harris (c)
  6.  M. Harris
  7. S. Clark (wk)
  8. R. De Haan
  9. D. Bulcock
  10. J. Murphy
  11. M. Clarke

2nd XI (9th) vs Washington Park 2 (3rd) at Packer Park (Leila Rd, Carnegie):
Umpire: Dennis McKeegan

  1. S. Dagher (wk)
  2. J. Greening
  3. A. Cosmas
  4. L. Harris
  5. M. Rosendorff
  6. A. Green (c)
  7. K. Wetdewich
  8. H. Persson
  9. D. Szydlik
  10. J. Jordan
  11. T. Balme

3rd XI (7th) vs Melbourne Hellenic 1 (4th) at Peanut Farm:
Umpire: Gary March

  1. R. Earls (c)
  2. A. Parkinson
  3. P. Tsiampas
  4. H. Twigg
  5. L. Josey (wk)
  6. M. Walker
  7. Z. Leiser-Moore
  8. N. Turner
  9. N. Fernie
  10. R. Campbell
  11. G. Thwaites

4th XI (6th) vs Washington Park 4 (10th) at Elwood:
Umpire: 

  1. T. Rourke
  2. J. Phillips
  3. M. McNaughton
  4. C. Wilcox
  5. H. Emerson
  6. D. Robertson
  7. L. Venn
  8. A. Dillon (wk)
  9. H. Marshall
  10. A. Fisher (c)
  11. N. Pitkin

5th XI (8th) vs St. Andrews Gardiner 2 (4th) at Central Park (North) (Wattletree & Burke Roads, Malvern East):
Umpire: Ron Frank

  1. S. Marcolin (wk)
  2. D. Wilsonsen
  3. C. Lyon
  4. J. Norris
  5. J. Schibli
  6. D. Wood
  7. E. Jones
  8. J. Grollo
  9. O. Woods
  10. B. Picone
  11. L. Stanley (c)

6th XI (12th) vs East Sandringham Boys Club 5 (1st) at Lagoon Reserve (Graham St, Port Melbourne):

  1. J. Leftovic
  2. C. McQuilin-Feehan
  3. A. Oulton
  4. J. Caust
  5. A. Chambers
  6. M. Marcolin
  7. T. King (c)
  8. J. Weinbach
  9. TBA
  10. TBA
  11. TBA

UNAVAILABLE

  1. C. Ruwansiri
  2. M. Bayer
  3. S. Tee
  4. K. Dompietro
  5. L. Baillie (wk)
  6. S. Hussein
  7. G. Kingi
  8. A. Tonkin
  9. O. Persson
  10. J. Belkin
  11. C. Williams
  12. S. Murphy
  13. D. Clothier
  14. G. Phillips
  15. D. May
  16. L. Dillon
  17. J. Fisher
  18. P. Marcolin
  19. P. Reilly
  20. A. Burney
  21. T. Blaser
  22. E. Yeatman
  23. J. Yeatman
  24. R. Yeatman
  25. P. Vargas
  26. J. Crocker
  27. G. Elliott
  28. J. Twigg
  29. E. O’Mahony
  30. W. Latif
  31. B. Troeth
  32. J. Spiropoulos
  33. C. Hicks
  34. B. Andrews
  35. O. Redfern
News

Sorry, the comment form is closed at this time.